SORULARLA HİPERTANSİYON

Hipertansiyon tedavi edilebilir mi?

Hipertansiyon tedavi edilebilen bir sağlık problemidir ancak tedavisi ömür boyu sürer. Tedavide kullanılan ilaçlarla normal sınırlara düşen kan basıncı, tedavinin kesilmesi halinde yine eski değerlerine ulaşacaktır. Bu nedenle, tedaviye ara verilmemeli, en az yılda bir kez doktor kontrolüne gidilmelidir.

Bazı özel durumlarda hipertansiyon bir böbrek hastalığına veya hormon artışına bağlı olabilir. Bu durumlarda, böbrek hastalığının veya hormonal bozukluğun tedavisi ile kan basıncı düzelebilir veya en azından daha az sayıda ilaçla kontrol edilebilir hale gelebilir.

Hipertansiyon tedavisinde amaç kan basıncını 140/90 mmHg altına düşürmektir. Eğer hastada şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve organ hasarı varsa, kan basıncının daha düşük olması hedeflenir.

Hipertansiyon tedavisinin temelinde yaşam tarzı değişiklikleri yatar. Düzenli egzersiz, kilo kontrolü ve tuz alımının kısıtlanması çok önemlidir. Aynı zamanda tedavinin önemli bir bölümünü ilaç tedavisi oluşturur.

Diğer tüm tedaviler gibi hipertansiyon tedavisi de kişiye özel olmalıdır. Tedaviye uyum çok önemli olmakla birlikte hastaya uygun ilaç seçimi yapılmalıdır.

Hipertansiyonda kullanılan ilaçlar alışkanlık yapar mı?

Hayır, yapmaz ancak yaş ilerledikçe azalan damar esnekliği nedeniyle kan basıncı kontrolü için alınan ilaç sayısı ya da dozu az gelebilir. Bu durumda, yeni ilaç eklenmesi veya kullanılan ilacın dozunun artırılması gerekebilir. Her ilaç grubunun kendine has bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler için doktorunuza danışın.

Bir yakınımın da hipertansiyonu var. Benim kullandığım ilacı ona da verebilir miyim?

Hayır, kesinlikle böyle bir davranışta bulunmayınız, bulunanları da uyarınız. Sizin için uygun olan bir ilaç, bir başkası için hayatı tehdit edebilecek boyutta zararlı olabilir. Bu nedenle, yakınınızın bir doktora başvurmasını önerin.

Hipertansiyon sık görülen bir hastalık mıdır?

Evet. Toplumun %20’sinde hipertansiyon vardır. Bu oran 45-54 yaş grubunda yaklaşık %40, 55-64 yaş grubunda ise yaklaşık %50’dir. Bu nedenle toplumun her yaş grubundan bireyler, yılda en az bir kez tansiyonlarını kontrol ettirmelidir.

Tedavide önerilen ilaçları ne zaman almalıyım?

Bu konuyu özellikle doktorunuza sorunuz ancak genel olarak tansiyon ilaçları sabah kalkınca hemen alınır. Gece kan basıncının beklendiği şekilde gündüze kıyasla daha düşük olmadığı durumlarda, doktorunuzun önerisiyle ilaç(lar) akşam da alınabilir.

Kan basıncımı kendim ölçebilir miyim?

Evet, ölçebilirsiniz ancak kan basıncının nasıl ölçüleceği konusunda yeterli bilgiyi bir doktor veya eğitim programından öğrenmeye çalışınız. Bilek ve koldan kan basıncı ölçen elektronik aletler de kullanılabilir fakat bu aletlerin güvenilirliğini anlamak amacıyla, cıvalı bir tansiyon aletiyle ölçülen değerlerle karşılaştırma yapılması uygun olur. En doğru sonucu cıvalı ölçüm cihazları vermektedir.

Kan basıncımı ölçerken nelere dikkat etmeliyim?

Kan basıncı ölçülmeden önce en az 5 dakika dinlenmeli ve son yarım saat içinde kafeinli içecekler veya sigara içmemiş olmalısınız. Tansiyon aletiniz kolunuzun çevresini ve boyunu yeterli olarak sarmalıdır. Dinleme cihazını (stetoskop) tansiyon aletinin manşonu altına sokmamalısınız.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar böbrek ve karaciğer bozukluğu yapar mı, cinsel fonksiyonları etkiler mi?

Her ilacın kendine özgü yan etkileri olabilir ancak tedaviden elde edilecek fayda ilacın zararından daha fazladır. Sizin kullandığınız ilaçların yan etkileri öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Bu web sitesi kamuoyu için hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler hekime danışmanın yerine geçemez.