Hipertansiyon tedavi edilebilir mi?

Hipertansiyon tedavi edilebilen bir sağlık problemidir ancak tedavisi ömür boyu sürer. Tedavide kullanılan ilaçlarla normal sınırlara düşen kan basıncı, tedavinin kesilmesi halinde yine eski değerlerine ulaşacaktır. Bu nedenle, tedaviye ara verilmemeli, en az yılda bir kez doktor kontrolüne gidilmelidir.

Bazı özel durumlarda hipertansiyon bir böbrek hastalığına veya hormon artışına bağlı olabilir. Bu durumlarda, böbrek hastalığının veya hormonal bozukluğun tedavisi ile kan basıncı düzelebilir veya en azından daha az sayıda ilaçla kontrol edilebilir hale gelebilir.

Hipertansiyon tedavisinde amaç kan basıncını 140/90 mmHg altına düşürmektir. Eğer hastada şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve organ hasarı varsa, kan basıncının daha düşük olması hedeflenir.

Hipertansiyon tedavisinin temelinde yaşam tarzı değişiklikleri yatar. Düzenli egzersiz, kilo kontrolü ve tuz alımının kısıtlanması çok önemlidir. Aynı zamanda tedavinin önemli bir bölümünü ilaç tedavisi oluşturur.

Diğer tüm tedaviler gibi hipertansiyon tedavisi de kişiye özel olmalıdır. Tedaviye uyum çok önemli olmakla birlikte hastaya uygun ilaç seçimi yapılmalıdır.